رای به سایت :
8
محبوب
مرکز مقاومت وزارت جهاد کشاورزی
سازمان بسیج ادارات تهران بزرگ
دوشنبه 01 مرداد 1397 -
برگزاری همایش روز جهانی صلح در مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه با حضور نماینده مرکز
برگزاری همایش روز جهانی صلح در مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه با حضور نماینده مرکز

برگزاری همایش روز جهانی صلح در مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه با حضور نماینده مرکز
calendar
تاریخ : 1396/06/28 - 21:25
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از مرکز مقاومت وزارت جهاد کشاورزی  سازمان بسیج ادارات تهران بزرگ،

همایش مجمع جهانی صلح به مناسبت روز جهانی صلح و واکاوی آسیب‌های پیش روی صلح در جهان معاصر با حضور برادر اسکندری به عنوان نماینده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی در مرکز پژوهش‌های وزارت امور خارجه برگزار گردید.

همایش «روز جهانی صلح؛ با تاکید بر گفتمان صلح عادلانه و کرامت انسانی» عصر روز سه‌شنبه با حضور نخبگان و اندیشمندان و با همکاری مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت سی‌ام شهریورماه روز جهانی صلح و جهت واکاوی آسیب‌ها و چالش‌های پیش روی صلح در جهان معاصر در مرکز پژوهش‌های وزارت امور خارجه برگزار شد.
در این همایش حسن قشقاوی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه و دکتر عباسعلی کدخدایی عضو حقوق‌دانان شورای نگهبان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این نشست حسن قشقاوی با اشاره به روز جهانی صلح گفت: در دنیای معاصر عدم توسل به زور مورد تاکید جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی بخصوص سازمان ملل قرار گرفته است.وی افزود: هفته گذشته در سنای آمریکا قانون کاربرد نیروی زور توسط رئیس جمهور این کشور مبنی بر اینکه هرگاه رئیس‌جمهور آمریکا احساس کند کشوری در حادثه 11 سپتامبر دخیل بوده، می تواند دستور حمله نظامی به آن را صادر کند، مطرح شد که این قانون در سنای آمریکا رای نیاورد.معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه گفت: چندی پیش در کنگره بزرگترین بودجه نظامی آمریکا معادل 700 میلیارد دلار به تصویب رسید که بزرگترین بودجه نظامی جهان است. از این 700 میلیارد دلار 640 میلیارد دلار در اختیار پنتاگون قرار می‌گیرد که وضع موجود نیروهای آمریکا را حفظ می‌کند. 60 میلیارد دلار دیگر نیز برای خاورمیانه و عملیات‌های نظامی‌ در نظر گرفته شد.وی با اشاره به آمار وضعیت حقوق بشر، گفت: همه کشورها باید تلاش کنند تا وضعیت حقوق بشر ارتقا پیدا کند.
در ادامه این نشست عباسعلی کدخدایی عضو حقوق‌دان شورای نگهبان درخصوص روز جهانی صلح گفت: آنچه که می‌تواند به جوامع مختلف امنیت و آرامش واقعی دهد صلحی است که بر مبنای صحیح حاصل شده و هدفمند باشد.وی افزود: همانگونه که اندیشمندان اعلام می‌کنند این صلح است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای جوامع مختلف باشد. در اروپا نویسندگان در دوره‌های جنگ‌های اروپایی کتاب‌هایی با مفهوم جنگ نوشتند اما رفته رفته این تقدیر از جنگ کنار گذاشته شد و واژه صلح بر آن غلبه پیدا کرد. صلحی که مبتنی بر معیارهای واقعی نباشد نمی‌تواند دوام بیاورد و صلح پایدار الزاماتی دارد.کدخدایی ادامه داد: در اینجا نهادهای بین‌المللی تا زمانی معتبر هستند که منافع دولت‌ها را تامین کنند و زمانی که این منافع تامین نشود دولت‌ها راه دیگری را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال هنگامی که جامعه ملل شکل گرفت به پیشنهاد رئیس جمهور وقت آمریکا بود و زمانی که محل آن در کشور اروپایی قرار گرفت آمریکا عضو نشد که این رویه در حال حاضر ادامه دارد.عضو حقوق‌دان شورای نگهبان گفت: ما اگر بخواهیم دست یافتن به صلح بین‌المللی را به سازمان‌های بین‌المللی واگذار کنیم هیچ اعتمادی به آنها نیست، سازمان‌های بین‌المللی مانند ابزاری دراختیار کشورهای قدرتمند هستند که هرگاه اراده کنند می‌توانند سمت و سوی آنها را تغییر دهند.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 10471