رای به سایت :
10
محبوب
مرکز مقاومت وزارت جهاد کشاورزی
سازمان بسیج ادارات تهران بزرگ
یکشنبه 29 ارديبهشت 1398 -
برنامه پیمایش غار رودافشان بسیجیان
برنامه پیمایش غار رودافشان بسیجیان

برنامه پیمایش غار رودافشان بسیجیان
calendar
تاریخ : 1397/07/28 - 14:23
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از مرکز مقاومت وزارت جهاد کشاورزی  سازمان بسیج ادارات تهران بزرگ،

 

برنامه پیمایش غار رودافشان

شهرستان دماوند

به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش بسیجیان

غار رودافشان در استان تهران و در ۱۰۳ کیلومتری شهر تهران و ۶۲ کیلومتری شهر فیروزکوه و در مجاورت روستایی به همین نام واقع است. غار در دامنه شمالی دره رودافشان قرار دارد. رودخانه دلیچای در ژرفای دره جریان دارد و آب دریاچه ­های تار و هویر را که حاصل ذوب یخچال­های قره داغ (خط الراس دوبرار) است، به رودخانه حبله رود می­برد. دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا و در داخل گودی بزرگی به قطر حدودا ۱۰۰ متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودی قابل مشاهده است. اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است. دهانه غار بسیار وسیع و قوسی شکل است و به درازای ۴۰متر و بلندی ۱۲متر استکه بزرگ­ترین دهانه غار در خاورمیانه محسوب می­شود.

نخستین تالار عظیم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰ متر و بلندای ۲۵ متر بعد از دهانه قرار دارد. به علت استحکام لایه­ها اثری از شکستگی و یا سنگ قابل سقوط در آن دیده نمی­شود. این اعتقاد وجود دارد که هزاران سال قبل رودخانه هم سطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتی از آب رودخانه دلیچای وارد دالان­های غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگ­چین و مقادیری خرده سفال، نشانه سکونت انسان­ها در غار در روزگار گذشته است.

تالار دوم پس از یک دیواره سنگ­چین قرار دارد و دارای ابعادی حدود ۶۰ در ۵۰ و بلندای ۲۰ متر است و فاقد هر گونه غارسنگ است.

تالار سوم دارای ابعادی در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلندای ۱۵ متر است. سرتاسر این تالار از چکیده­ها و چکنده­های زیبا و ستون­ها و آبشارسنگ­های خارق­العاده است. چکنده­های نیزه­ای و گل کلمی در سرتاسر سقف این تالار دیده می­شود.

در ادامه مسیر اصلی غار یک پلکان آهنی ما را به دهلیزی می­رساند که دخمه بزرگی به ابعاد ۶ در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهای آن واقع است. یک حوض آب و ستونی در وسط آن در دخمه دیده می­شود. این دخمه را آناهیتا (الهه آبیاری و باروری) نام نهاده­اند. در ادامه مسیر اصلی پرتگاه­های فراوانی وجود دارد و مسیر پس از حدود ۱۶۰ متر به دالان انتهایی غار می­رسد. طول غار در مسیر اصلی حدود۸۳۰ متر است.

گزارش برنامه :

سرپرست برنامه: مهندس مصطفی پارسا

گروه کوهنوردی بسیج جهاد کشاورزی در یک تیم ۸ نفره روز پنج شنبه ۲۶ مهرماه ۹۷ راس ساعت ۶ صبح از جلوی ساختمان وزارتخانه با یک دستگاه مینی­بوس راهی غار رودافشان گردید. خودرو پس از عبور از بزرگراه­های همت، امام علی و بابایی وارد آزاد راه پردیس گردید. در میانه راه برای صرف صبحانه نیم ساعتی توقف نمود و پس از آن به سمت رودافشان حرکت نموده و در ساعت ۸:۳۰ دقیقه به روستا رسیده و همگی از خودرو پیاده شدند.

قبل از شروع کوهپیمایی،سرپرست برنامه توضیحاتی در خصوص برنامه ارایه دادند و پس از آن همگی با پیش­روی آقای امینعلی و عقب داری آقای مقدسی به سمت دهانه غار به راه افتادند. هوا بسیار مطلوب و با توجه به باران شب قبل مطبوع و دلپذیر بود. هنوز از سرمای پاییزی خبری نبود. گروه در صفی منظم مسیر نیم ساعته تا دهانه غار را طی نمودند و پس از ورود به دهانه هدلامپ­ها را روشن نموده و با توکل به خداوند غارنوردی را آغاز نمودند.

ابتدای مسیر خشک بود ولی به تدریج با قطرات آبی که از سقف می­چکید خیس و لغزنده شد که نیاز به دقت کافی داشت. گروه با لذت تمام مسیر را طی می­نمودند که به نخ نازکی که مسیر را نشان می­داد، رسیده و پس از آن تا انتهای غار با همان نخ ادامه مسیر دادند و هر از چند گاهی برای تماشای عظمت خداوندی توقف نموده و با روشنایی هدلامپ و چراغ قوه سقف و دیواره­ها و استالاگمیت­ها و استالاگتیت­ها را به نظاره می­نشستند. گروه در ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه به انتهای غار رسیده و پس از شکرگزاری به درگاه خداوند و چند عکس یادگاری از همان مسیر به سمت دهانه غار بازگشتند و در ساعت ۱۲ به پای خودرو رسیده و به سمت روستاهای سیمین دشت و محمود آباد روانه شدند.

گروه در ساعت ۱۶ پس از گشت و گذار در روستاهای زیبای منطقه به سمت تهران روانه شده و در ساعت ۱۹ به سلامت به تهران رسیده و روانه منزل شدند.

اسامی شرکت کنندگان در برنامه

ردیف

نام و نام خانوادگی

محل خدمت

۱

مصطفی پارسا

معاونت امور زراعت (سرپرست برنامه)

۲

محمد جلالی

مرکز نوسازی و تحول اداری

۳

علی امامی زاده

مرکز نوسازی و تحول اداری

۴

شهروز امامی زاده

مرکز نوسازی و تحول اداری

۵

آقای ملک­پور

مرکز نوسازی و تحول اداری

۶

مجید عطارد

اداره کل امور ایثارگران

۷

جعفر مقدسی

معاونت امور تولیدات دامی

۸

امیرمسعود امین علی

معاونت آب و خاک

۹

مرتضی آقاجانی

اداره کل رفاه و پشتیبانی (راننده مینی بوس)

 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 10471مطالب مرتبط